Här listas alla spelfilmer och dokumentärer som är Guldbaggeaktuella. Vid en presskonferens i Filmhuset den 16 december avslöjas årets nomineringar.

Se denna lista för tävlande kortfilmer.

Klicka på titeln för mer information om respektive film.

Apstjärnan
Regi: Linda Hambäck
Manus: Janne Viert
Producenter: Linda Hambäck och Petter Lindblad

Arica
Regi och manus: William Johansson Kalén och Lars Edman
Producent: Andreas Rocksén

Bamse och vulkanön
Regi: Christian Ryltenius
Manus: Calle Marthin
Producent: Johanna Bergenstråhle

Bellum - krigets demon
Regi: David Herdies och Georg Götmark
Manus: Johannes Anyuru, Georg Götmark och David Herdies
Producenter: Michael Krotkiewski och David Herdies

Benny och Kulturhuset
Regi och producent: Johan Palmgren
Manus: Isabel Andersson

Brevfilmen
Regi, manus och producent: Stefan Jarl

Bröllop, begravningar och dop
Regi: Colin Nutley
Manus: Colin Nutley och Helena Bergström
Producenter: Colin Nutley och Joana Sorobetea

Call me Madame Maestro
Regi och manus: Christina Olofson
Producenter: Christina Olofson och Daniella Prah

Children of the enemy
Regi och manus: Gorki Glaser-Müller
Producenter: Erika Malmgren och Kristofer Henell

Charismatic Megafauna
Regi och manus: Fredrik Wenzel och Jesper Kurlandsky
Producenter: Erik Gandini och Jesper Kurlandsky

Clara Sola
Regi: Nathalie Álvarez Mesén
Manus: Nathalie Álvarez Mesén och Maria-Camila Arias
Producenter: Nima Yousefi

Corona Film Club
Regi, manus och producent: Stina Gardell

Dancing Queens
Regi: Helena Bergström
Manus: Helena Bergström och Denize Karabuda
Producent: Joana Sorobetea

Drömprins
Regi, manus och producent: Jessica Nettelbladt

Earth - muted
Regi: Mikael Kristersson, Åsa Ekman och Oscar Hedin
Manus: Åsa Ekman och Oscar Hedin
Producenter: Marina-Evelina Cracana och Oscar Hedin

Eva och Adam
Regi: Caroline Cowan
Manus: Måns Gahrton och Johan Unenge
Producent: Francy Suntinger

Glaciär
Regi: Baker Karim
Manus: Camilla Läckberg
Producenter: Olivier Guerpillon, Frida Hallberg, Baker Karim och David Nzinga

I väntan på Jan Myrdals död
Regi: Bo Sjökvist och Bengt Löfgren
Manus: Bo Sjökvist, Bengt Löfgren och Andreas Jonsson-Hay
Producenter: Katja Uneborg och Daniel Pynnönen

In i dimman
Regi, manus och producent: Maciej Kalymon

Julia & jag
Regi, manus och producent: Nina Hobert

Knackningar
Regi: Frida Kempff
Manus: Emma Broström
Producent: Erik Andersson

Kören
Regi och manus: Amanda Pesikan
Producenter: Anna Weitz och Stina Gardell

Lena
Regi och manus: Isabel Andersson
Producent: Cecilia Nessen

Marisol
Regi och manus: Stefan Berg och Amanda Ekelund Erixon
Producenter: Stefan Berg, Helena Berg och Elie Kellermann

Om skogen
Regi och manus: Peter Magnusson
Producent: Eva Cederstam

Pleasure
Regi: Ninja Thyberg
Manus: Ninja Thyberg i samarbete med Peter Modestij
Producenter: Erik Hemmendorff, Markus Waltå och Eliza Jones

Red dot
Regi: Alain Darborg
Manus: Alain Darborg och Per Dickson
Producenter: Niklas Larsson, Anna Odenhall

Sabaya
Regi och manus: Hogir Hirori
Producenter: Antonio Russu Merenda och Hogir Hirori

Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton
Regi: Hannes Holm
Manus: Tomas Tivemark, Johan Kindblom och Michael Hjorth
Producenter: Henrik Widman och Anna Odenhall

Shop
Regi och manus: Jesper Klevenås
Producenter: Alexander Rönnberg och Jesper Klevenås

Snälla kriminella
Regi: Sara Young
Manus: Sara Young, Babak Yousefi, Johan Wiman och Simon Garshasebi
Producent: Johan Wiman

Suedi
Regi och manus: Manuel Concha
Producenter: Claudia Galli Concha och Manuel Concha

Sune - Uppdrag midsommar
Regi: Erland Beskow
Manus: Christoffer Sandler, Thobias Hoffmen, Sören Olsson
Producenter: Malin Söderlund och Linus Stöhr Torell

The Magnettes
Regi och manus: Frida Tuneström och Martin Åhlin
Producent: Göran Hedemalm

The Seventeen
Regi och manus: Celina Escher
Producent: Monica Hernández Rejon

Tigrar
Regi och manus: Ronnie Sandahl
Producenter: Piodor Gustafsson, Lucia Nicolai, Marcello Paolillo och Birgitte Skov

Tills solen går upp
Regi och manus: Peter Dalle
Producent: Patrick Ryborn

Utvandrarna
Regi: Erik Poppe
Manus: Siv Rajendram Eliassen och Anna Bache-Wiig
Producent: Fredrik Wikström Nicastro

Vinterviken
Regi: Alexis Almström
Manus: Dunja Vujovic
Producent: Teresa Alldén

Vitt skräp
Regi: Tobias Leo Nordquist
Manus: Anton Hagwall, Joel Forssell och Andreas Doyle
Producenter: Mikael Cross och Eiffel Mattsson

Världens vackraste pojke
Regi och manus: Kristian Petri och Kristina Lindström
Producent: Stina Gardell